petek, 30. november 2007
Hiša prihodnosti
četrtek, 29. november 2007
Nevsakdanje prenočišče
sreda, 28. november 2007
Greenpeace sitnari Nizozemcem
Druga tarča Greenpeaca je Philips. Greenpeace je na svoji lestvici, kamor uvršča proizvajalce elektronske opreme glede na to kako "zeleni " so njihovi izdelki, uvrstil Philips na predzadnje mesto. Na zadnjem mestu je Nintendo kot najbolj umazana proizvajalka elektronske opreme. Nokia, ki je bla včasih na prvem mestu je padla na deveto mesto. Vodi(ta) Sony-Ericsson.
torek, 27. november 2007
Metamorfoza
Urnik
Samo za primerjavo, ker so menda slovenski šolarji preobremejeni.
Na urniku pomeni:
D.O.W: Discovery of World
L1 : Language 1 (Angleščina)
L2: Mother Tongue (to gre pri naših preko interneta)
PE: Physsical Education
RE/ET: Religion/Ethnics
nedelja, 25. november 2007
Zabojnik kot hotelska soba!?!?
Na 14 kvadratnih metrov so stlačili vso mogočo tehniko: flat screen TV z zastonj filmi, wifi, barvno razpoloženjsko osvetlitev, zatemnitev (hm?) ... ni da ni. Še na WC sredi sobe niso pozabili :-).
V začetku prihodnjega leta bo prvi hotel odprt pri amsterdamskem letališču Schiphol (link). Sledil mu bo drugi, ki bo odprt naslednje poletje v Amsterdamu. "Gradijo" jih tudi v Londonu, Berlinu in Milanu. Cena za sobo bo predvidoma med 69 in 149 evri (na noč, ne za take-away room :-).
sobota, 24. november 2007
Trezni kolesarji
Dan brez nakupov
P.S. In lepo prosim ne mi več težit s svetovnimi dnevi česarkoli!!!!
četrtek, 22. november 2007
Ukradu sem bicikel,
Van Gogh
torek, 20. november 2007
Absint - afrodizijak za dušo
in pijača z visoko vsebnostjo alkohola ( 68 do 80 odstotkov), ki je bila 80 let prepovedana pridobiva na popularnosti. Tudi v Amsterdamu. Občutki po pitju so odvisni glede na stopnjo intoksikacije s tujonom, eteričnim oljem pelina, ki je med drugim tudi aktivna sestavina kanabisa.
Obstoja več načinov za njegovo pripravo. Po enem najprej posebno oblikovano žličko sladkorja namočijo v absint in prižgejo, da se sladkor karamelizira. Žličko zamešajo v kozarec z absintom in dodajo enako količino vode. Ne samo posebej oblikovane žličke tudi kozarci so posebni.
Osnova je pelin, ki je bil že od antike naprej uporabljan kot zdravilo. Moderni absint je izumil francoski zdravnik Pierre Ordinaire, ki je zbežal pred francosko revolucijo v Couvet, majhno vas v zahodni Švici. Našel je divji pelin, in s pomočjo alkohola naredil nekakšen tonik. Postal je popularen kot zdravilo za vse tegobe, bolezni, poimenovan La Fee Verte. Pred smrtjo je svoj skrivni recept dal norima sestrama Henriod iz Couveta, ti sta ga zapustili Francozu Dubieju, ki je bil stric Pernoda, očeta slavnega francoskega absinta.
Za dodatno reklamo so poskrbeli francoski vojaki v kolonialnih vojnah Severne Afrike, ki so ga pili proti malariji, mrzlici in z njim uničevali bakterije v vodi. Po slavni zmagi v vojni je pitje absinta dobilo svoj čar in dostojanstvo. Navada se je kmalu razširila med civilno prebivalstvo in zlata doba se je začela. Po revolucijah leta 1848 je poleg opere in visoko razredne prostitucije pitje absinta zajelo vse meščanstvo. Pili so ga kot aperitiv in v t. i. zeleni uri, od pete do sedme popoldne, se je njegov vonj širil po ulicah Pariza. Kot prijeten obred ob koncu delovnega dne je bilo pitje absinta v tistem obdobju še spoštljivo, po en kozarček na dan. Buržujski ljubitelji, ki so želeli kakšen kozarec več, so ugled obdržali tako, da so se selili iz bara v bar, obenem pa postajali odvisni. Nova stimulativna alkoholna pijača je kmalu pritegnila umetnike in boeme pa tudi ženske. Boemi so bili že od vsega začetka povezani z absintom. Stalno pod stresom, so potrebovali hitro in učinkovito sprostitev. Delo in razvrat ponoči, obdobja revščine in obdobja gostij, sifilis, vzponi in padci, zastavljalnice... vse to je kar klicalo po tolažbi v kozarcu absinta. Prava pijača za intelektualce, umetnike, za vse vrste karier. Med slavnimi pivci absinta so bili tudi Eduard Manet, Pablo Picasso, Oscar Wilde in Ernest Hemingway. Absint je bil zelenooka muza. Iz nje so črpali genialnost tisti, ki je sami niso imeli, tisti pa, ki so bili nadarjeni, so jo s pitjem izgubili. Tudi Van Goghovo rezanje uhlja pripisujejo vplivu absinta. Na drugi strani so se izboljšale delovne razmere proletariata.Višje plače in krajši delovni čas so jim omogočili pogostejše obiskovanje lokalov. Poleg tega je cena absintu, ki je bil v začetku draga elegantna pijača, počasi padla pod ceno vina. V letu 1910 so ga v Franciji spili kar 36 milijonov litrov.
Pitje absinta, ki ponuja poleg veselega in vedrega razpoloženja tudi izostreno zaznavanje, žal pri rednem uživanju povzroči odvisnost. Leta 1850 so jo poimenovali absintizem, čuden sindrom, pri katerem so bili zasvojenci zmedeni, mentalno počasni in nagnjeni k paranoji. Doživljali so tudi grozne halucinacije. Poleg tega da absint vsebuje enkrat več alkohola kot druge alkoholne pijače je bil glavni osumljenec za slabe učinke pelin.
Ob začetku prve svetovne vojne je absint doživel vrsto prepovedi. Predvsem zaradi vsebnosti tujona so ga prvi leta 1906 prepovedali v Belgiji in Braziliji. Takoj zatem so ga prepovedali v Švici, kjer je pijan švicarski kmet ustrelil ženo in otroka. Poleg dveh kozarcev absinta je spil še celo vrsto alkoholnih napitkov, od konjaka in vina do brendija. Vsega pa je bil kriv absint. Nizozemska ga je prepovedala leta 1909. Leta 1915 pa so tudi francoske oblasti prepovedale njegovo prodajo in izdelavo.
Zadeva je bila prehuda tudi za Američane julija 1912, pa je inšpektorat za prehrano sprejel sklep o prepovedi. V vzhodni Evropi je proizvodnjo in prodajo absinta prepovedal šele komunistični režim. Le v Španiji in na Portugalskem ni bil nikoli prepovedan. Po padcu komunizma pa se absint pojavi v Pragi. Oživljena novost se je tako razširila v zahodno Evropo.
Danes je tujon v razredu strupov, ki v večji količini vzburi vegetativni živčni sistem, temu pa sledi nezavest. Novost v proizvodnji je poleg zmanjšane dovoljene količine, miligram tujona na liter alkohola, tudi boljša tehnologija destilacije. Pred prepovedjo je bila pomanjkljivost izdelave, da je tujon oksidiral v tujol in s tem zastrupil pijačo. To po novem ni več tako. V prodaji so španske, češke, francoske in bolgarske različice. Poleg arome in vsebnosti tujona se razlikujejo v količini alkohola. Francoski pernod je 40-odstoten, češki sebor 55-odstoten, španski mary mayans pa ima 70-odstotkov alkohola.
petek, 16. november 2007
Kamelje mleko
četrtek, 15. november 2007
sreda, 14. november 2007
E nakupovanje
Tudi v spletni trgovini Državne založbe Slovenije ni mogoče kupiti knjige, če imaš naslov v tujini.
A še trdijo, da so DRZNI ZNANILCI SPREMEMB?
ponedeljek, 12. november 2007
Menjam ledvico
Ne, niti slučajno!
Ampak "money makes the word go round". Očitno.
Tole pišejo današnji časopisi:
‘Free health insurance for living organ donors’
People who donate a kidney while still living should be entitled to free healthcare for life, says the healthcare council for Public Health and Health Care (RVZ). In a report into stimulating organ donation financially, the RVZ says in terms of both moral and practical considerations, a financial boost to encourage organ donation is ‘worth considering’. At the moment it is illegal for a living donor to donate a kidney for money. The waiting list for a new kidney is over four years, and the shortage means patients are increasingly turning to ‘the illegal trade in kidneys from living donors, with all the mis- understandings that entails,’ the RVZ says. But giving a donor free health insurance would do the most to remove the feeling that organs are not something that should be paid for, the report says. Another advantage is that people from poorer backgrounds would be encouraged to donate - over a lifetime the payouts could mount up to €40,000. Some 40% of kidney transplants in the Netherlands come from family members or partners. The council has asked health minister Ab Klink to research the cost-effectiveness of its plans and to find out if the idea has popular support. Klink is due to present his plans to tackled the shortage of organ donors next March. The issue of organ donation took centre stage in the Netherlands earlier this year when a tv show launched a spoof ‘win a kidney’ reality show competition.
petek, 9. november 2007
Ni še konec
Storm coming up from the Northwest, extreme high tide, dike guards will be mobilized.
Tole smo pa že preživeli.
(50 metrov obale v širino vsaj 1 meter globoko)
četrtek, 8. november 2007
Skopane banane
sreda, 7. november 2007
Avanturistični izlet
Grem gledat internetno stran : http://www.park-skocjanske-jame.si FAJN!
In kaj mi še predlagajo?
Plezanje v Jordaniji: http://www.visitjordan.com/MajorAttractions/WadiRum/tabid/66/Default.aspx
Indijansko poletje v Schwarzwaldu (Nemčija): http://www.blackforest-tourism.com/
Safari na kamelah v Douzu v Tuniziji: http://www.tourismtunisia.com/
Gorsko kolesarjenje v Utahu: http://www.discovermoab.com/
Skakanje s padalom v Turčiji: http://www.babadag.com/en/index.php
Balvansko plezanje v Franciji: http://bleau.info/
Plavanje z orkami na Norveškem: http://www.tysfjord-turistsenter.no/safari/english/index.html
Evo, na že tako dolg seznam želja sem dodala plezanje v Jordaniji in plavanje z orkami. Ko me popade želja po avanturi grem pa v Škocjanske jame :-)))))).
Masla
Tržnica masla v Delftu, 1912
In če mi rečemo, da nam gre kot po maslu ali da ima kdo veliko masla na glavi, rečejo Nizozemci:
Je valt met je neus in de boter!
[lit: You fall with your nose into the butter]
You came exactly at the right moment!
Hij kan nog geen deuk in een pakje boter slaan.
(He can not even hit a dent in a piece of butter]He is very weak, he has no strength
Ze willen graag boter boj de vis.
[They would like to have butter with the fish]
They wish you pay at the time of purchase
Če bi kdo rad treniral izgovorjavo pa lahko začne z:
Graag gedaan (You are welcome)
tkole gre: khrahkh khuh-dah.
Menda se je težav z izgovorjavo nizozemščine zavedal že Van Gogh in se je zato na svoje slike podpisoval z imenom Vincent.torek, 6. november 2007
Nomadi na štirih kolesih
Tudi cene za najem karavanov so za 30 % višje kot v Nemčiji.
Kljub temu, da jih najdemo povsod po svetu se jim preživljanje počitnic v domovini ne zdi nič nenavadnega. Njihovi campi so polni domačinov. Naši sosedje (upokojenci) se skoraj za pol leta preselijo v camp, ki je od hiše oddaljen slabih 30 km.